Како да се избере најдобар Е-Течни Мешавини за Тенкови и Rebuildable Уреди

e juice blends

Денес јас ќе ги покрие она што јас верувам се најдобрите опции за одредени мешавини е-течност и какви видови на атомизери се направи најдобра употреба на овие мешавини.

Од сите моите искуства, на wicking материјал кој се користи во вашата еднократна атомизери, вашиот метод wicking и видот на фитил во вашиот rebuildable уреди ќе биде најголем фактор во она што е-течност мешавини ќе сакате да наведете за употреба. Проток на воздух, исто така, ќе влезе во игра.  You’ll first want to gauge what your preference is for throat hit, производство на пареа, Проток на воздух, и вкус.  Then put together your ideal setup(ОК) да ја исполнат таа предност.

 

Most Common E-liquid Blends

Макс ВФ

max VG

Макс ВФ (Зеленчук глицерин) се мешавини каде миксер ќе користи онолку ВФ како човекови можно.  You can get flavoring suspended in VG but this isn’t very common as VG in comparison to PG isn’t very efficient for carrying or blending flavoring.

А Макс ВФ спој ќе биде одлично за непречено vape, многу малку хит грло (висок % NIC ќе додадете на грлото хит), и тони на производство на пареа.  Most cloud chasers, ако не и сите, vape макс ВФ со 0mg NIC, така што тие може да го извлече максимумот на пареа со најмалку износот на грлото хит. Пласирам е помалку целокупната вкус од недостатокот на ПГ, кој облак chasers не се точно се загрижени за.  So if you were to vape a 50/50 вклопуваат потоа мешавина Макс ВФ во истиот уред во исто wattage, ќе забележите повеќе вкус од 50/50 но исто така се вклопуваат посилен грлото хит.  One thing to note is that heat promotes flavor. Можете да го изнесам тони вкус од мешавина Макс ВФ со upping моќта давање течноста повеќе топлина од вашиот калеми.  Knowing this, мешавина Макс ВФ ќе блесне во уреди кои може да се справи со многу енергија и обезбедува соодветна протокот на воздухот да го задржи нешта од прегревање и / или горење.  Good quality RDA’s and RBA’s that have larger liquid channels to accommodate thicker liquids are ideal for Max VG blends. Само еден збор на совети, ако сте само почетна надвор vaping тоа е секогаш најдобро да се започне со компанија која д примероци сок или семплер колекции, така што вие не само што се добие вкус за неколку од нивните сокови, но тоа исто така може да видите како вашиот rebuildable уредот реагира на e сокови, кои се разликуваат во боја, дебелина, и сладост.

 

70% ВФ 30% ПГ

70 30 PG VG

Ова е одличен спој на сите околу за многу апликации.  It will contain 70% волумен како ВФ и 30% волумен како ПГ. Тоа дава флексибилност миксер во нивниот спој кога мешање.  It will still have that signature smooth, светлина грлото погоди дека ќе го најдете во повеќето Макс ВФ мешавини, но тоа, исто така, носи повеќе ПГ, што го прави потенки течноста и промовира повеќе вкус.  This blend will work great in RDA’s, повеќето банката е, и е зелено да се вклопуваат за сите нови под тенкови притискање на пазарот.  You can also get away with using this blend in some clearomizers.  But I wouldn’t suggest it, подобро ќе со следната мешавина според мое мислење.

 

50% ВФ 50% ПГ

Ова е одете на д-течна стартер спој за сите оние луѓе кои бараат да почне vaping and who are picking up their first ‘dipping a toe in the waterЕгото комплет.  A 50/50 мешавина ќе работат како во сон во повеќе основни clearomizers со еднократна употреба серпентина глави.  If you’re the type of person that would rather go all out with a high power device and a nice tank this blend will still be fine, но јас би навестиле исто така се обидува на 70VG / 30PG да видите што ви се допаѓа повеќе.  This blend in an RDA, ќе работат, но се очекува некои плукаат назад ако случајно во текот капе.

Потенки течноста има тенденција да не 'држи’ на намотки толку многу, предизвикувајќи некои пукање и плукаат назад на повисоки watter / напон.  Also some serious throat hit at higher wattage.  In some cases with RBA tanks the liquid might be too thin, causing some leaking. This can also be cause by too little airflow or too little wicking material, see below where I discusses this potential issues. Thicker and/or sweeter e-liquid in a device that isn’t meant for it may turn your серпентина црна.

 

Висок ПГ

throat hit

Знам неколку луѓе кои сакаат да vape висок ПГ мешавини.  60% ПГ / 40% ВФ или дури и повеќе на ПГ страна, бидејќи на хит грло.  The more PG the bigger (или поладно) хит на грлото. Им се допаѓа цигарата emulating изгореници.  PG does promote flavor but only to an extent.  I personally couldn’t tell the difference from a 50/50 мешавина на 60/40 или дури 70/30 висок ПГ каков вкус.  Throat hit on the other hand, може да се почувствува разлика.  Unless you have a tank system that needs very thin liquid or really, навистина, Навистина ми се допаѓа сериозна грлото хит, би било подобро да се служи со 50/50 or higher on the side of VG. Again, preference is what matters here. I’m sure some cartomizer applications would be greatly suited for high PG blends.

 

Дестилирана вода мешавини

Ако имаш ПГ или ВФ алергија ова ќе биде одлична можност за вас.  Getting a VG/Distilled Water blend you are going to suffer a flavor and mild throat hit loss.  On the bright side and most importantly, нема да биде страдаат од вашата алергија.  Most flavor makers offer their flavors suspended in Distilled Water.

ПГ / Дестилирана вода мешавини се екстремно брутални на грлото.  They offer great flavor, но многу малку за производство на пареа со нуклеарен грлото хит.  If I had a VG allergy I would 100% користите оваа мешавина само за да остане надвор цигари.  Just keep the wattage/voltage low with high resistance atomizers and good airflow. It can be tolerated.

 

Wicking

wicking

За вас rebuilders таму, what type of material used for your wick can dictate the blend you use. Using Silica or similar materials will have naturally slow capillary action. Thinner liquids will be better suited so you can optimize this action and get liquid to the coils at a steady rate and minimize dry hits. Sure it’s possible to drip a Max VG blend directly onto the coils, but don’t expect the silica or eco wool to absorb liquid from the deck and bring it to the coils or draw liquid out of a tank in a timely fashion.

Using Ball Cotton and the many Cotton Pad variants have great capillary action. Ball Cotton has slightly less capillary action than the Japanese Pad types because the tiny fibers in Ball Cotton all run parallel to each other while the Pad variants do. There is also Rayon, синтетички, silky material which has better capillary action then Ball Cotton but not quite as good as the Pad types. I used Rayon for quite some time with great success. It has great flavor right out of the gate, whereas Ball Cotton usually has a break-in period when it can taste a little earthy. After trying Pad type cotton, such as Koh Gen Do or Muji cotton, I haven’t looked back. I don’t taste the break-in period that I do with Ball Cotton and I get better wicking action than I do with Rayon. Koh Gen Do is a great all around wicking material that is capable of being used in most, ако не и сите, applications. If anyone wants to try Rayon, Имам 5 £ кутија (доста снабдување животот време) врска наоколу, со задоволство би се отсечени 100ft или па за тоа за вас. Само оставете коментар подолу и јас ќе се вратам на вас.

 

Проток на воздух

Струење дејствување wicking е само ќе се применуваат во резервоари кои користат вакуум, and the airflow will effect the flavoring and heat. Less airflow, потопло работите добива, which will produce more flavor. Finding a good balance that works for you is what you should be after. Airflow effecting wicking is a fine balance you need to practice and experiment with.

Пример (со Дното Калем Clearomizers и RBAs како Kayfun или Гоблин), lets say I like to mouth to lung inhale my vape. This would require fairly closed off airflow. Since my airflow is closed down when I take a draw I’m going be applying negative pressure inside the tank, со вакуум во внатрешноста на резервоарот (балон над течноста во резервоарот) is going to want to draw more e-liquid in. So if I don’t have enough wicking material I’ll draw in too much liquid and flood my coils. If I have too much wicking material it will blow the flow, без оглед на тоа колку напорно се подготви, causing dry hits. The more you open the airflow the less negative pressure you’ll apply so you’ll have to learn to balance your wicking material. The more airflow you have, помалку материјал што ќе сакате да го користите за ефикасно wicking, but the less airflow you have the more material you’ll want to use to keep from flooding. It’s a fine balancing act.

Ова не се однесува на RDA е, како што не постои тенк или вакуум да се грижите за, па можете слободно да се работи на максималниот износ на материјал како што можете да во тие калеми (правило не е толку многу што на калем(ОК) ќе се менуваат заедно додека се обидувал да се повлече вашиот материјал преку) и vape далеку.

 

Ник Ниво Е-Течни Мешавини

ejuice strength guide

Deciding how much nicotine to add to your e-liquid is yet another fine balancing act you need to tackle by trial and error. It starts off depending on how much you smoke (ако не сте корисник на тутун, Цврсто препорачуваме да се држат настрана од никотин заедно).  Myself, Јас бев една кутија цигари на ден пушачI started with a $35 Kanger EVOD kit with 18mg nicotine Liquid. I realized immediately that it was too strong with how I was vaping. The convenience of my little vaporizer had me wanting to puff on it all day. With cigarettes, Ќе морам да го спречат она што го правев, да излезе надвор, smoke and come back in. I didn’t have this issue with my vaporizer, Би можел да земе здив по здив.

My next e-liquid order I stepped down to 12mg and it was a noticeable difference and worked great with my little EVODs. I also did my best to taper my usage and not chain vape myself to a nicotine headache. Then I upgraded to a more powerful vaporizer, 12та стана премногу силен, time to step it down again. You where this is going. From what I gathered over my experiences and talking to many other people that use vaporizers. The balance point seems to be, a pack a day can be curved with around 12mg per ml of e-liquid. Work from there. 2 пакети на ден?  Maybe 18mg or stronger. Less then a pack a day?  6-8mg might be a good place to start.

 

Да се ​​заклучи оваа предлози пост, Јас ќе го кажам ова:  Most things are subjective and something I covered here might not work for you. The best advice I’ve ever received is guidelines or common knowledge and the recommendation that I try anything and everything I can until I’ve found what works best for me. So take all suggestions here as just that, a suggestion. This is in no way a be all, end all guide line for the perfect E-liquid blends. Build off the information I’ve gathered over many, многу месеци на обиди и грешки, и да се најде она што го прави голем vaping искуство за вас.

Како и секогаш, stay healthy. Until next time

 

Scott
Scott has been an avid vaper for the past three years now. He started smoking when he was 13 years old and had his last cigarette on February 22nd, 2013 на возраст од 29 when he received his very first vape starter kit in the mail. That day was a good day, one that he will always remember and he's here to share his journey with you so that hopefully you can have that same great, healthy feeling that Scott has!

7 Comments

 1. ray@moonyar.nl' Ray says:

  Great artice, i learned something, thank you!

 2. bobbystecher@gmail.com' Bobby Stecher says:

  Hey i could really use some of that jo kin do Japanese cotton. I am new to the vaping game and just bought the subox mini kit and i do like it but my .5 coils keep burning out in a few days. Also all the juices i have tried have been very muted. Can you recommend any that have great flavor that will still come out in the subtank mini. I appreciate any insight and as much cotton as u can. That would truly be awesome. Please help me. Thanks

  • Scott says:

   Hey Bobby,

   I’m not entirely sure what you’re asking regarding cotton. Can you be more specific. As far as a good flavor to put in your Subtank Mini, my favorite so far is Strawberry Banana Smoothie from the Style Uno line. Give it a shot, the 60VG/40PG blend is going to come through great.

 3. Faith.praise.glory@gmail.com' Chris says:

  Thanks! This article was very informative. I have been vaping for a while and im trying to learn as much as possible as im getting more into it. I would love to start getting into rba”ОК. Im totally interested in your offer of fabric 🙂 thanks for sharing!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *